Annonser
Annons: Tidskriften Västsahara
view counter
view counter
Annons: Tranås Resebyrå
view counter
Annons: Camino Magasin
view counter
Annons från Volontärresor
view counter
Annons: Riksdag och departement
view counter
Annons: El Puente
view counter
view counter
Annons: Billströmska folkhögskolan
view counter
Annons från Globala gymnasiet
view counter

Utmaningar och nya insikter i Addis Abeba

  • 25 jan 2012
Utmaningar, nya kunskaper och insikter, föreläsningar, bibelstudium och diskussioner i små grupper mellan människor från helt olika sammanhang. Allt finns med på den pågående globala ideologiska konferensen i Addis Abeba, där dagens huvudtema varit Tro och rättfärdighet. PMU arrangerar konferensen.
  • Bland annat diskuterades globala utmaningar och jämställdhet på konferens i Addis Abeba. Foto: Ulrika Ramstrand

    Under gårdagen var bikupediskussionerna igång mest hela dagen. Det kunde handla om tron som en motkultur, om spänningen mellan evangelisation och utvecklingsarbete, och om vilka möjligheter nutidens stora utmaningar som klimatförändringar, egoism och materialism innebär.

    Då var temat Globala utmaningar och identitet och pingstföreståndare Pelle Hörnmark inledde dagen med bibelstudium kring vår identitet i Kristus och vikten av att vara rotad i tron.

    Jämlikhet mellan man och kvinna

    I dag har temat varit Tro och rättfärdighet och inledare var Niklas Piensoho, pastor i Filadelfia Stockholm, som bland annat talade om hur alla människor är lika inför Kristus och etniska skillnader därför är irrelevanta, och att implementeringen av detta också innebär jämlikhet mellan man och kvinna.

    Därefter presenterade forskarna Josehine och Johan Sundvist ett förslag till en holistisk syn på tro och utvecklingsarbete, där relationen till Gud, människors fysiska, psykiska och andliga välbefinnande, liksom varsamhet med naturresurserna hör ihop. De visade också på hur ett paradigmskifte skett i den akademiska världen när det gäller att räkna in människors religiösa övertygelse som en viktig komponent i ett samhälles utveckling.

    Doktor Isaiah Dau från Sydsudan talade om hur tron är en drivkraft för utveckling och hur Jesus själv är ett exempel för oss på ett holistiskt tänkande. Han predikade, han helade och han mättade.

    Rättighetsbaserat stöd

    Deltagarna har också fått en orientering i framväxten av mänskliga rättighetsdokument av olika slag, liksom om det nya rättighetstänkande som i dag krävs för att Sida ska bidra med medel till utveckllingsarbete.

    När diskussionerna går igång runt borden är ljudnivån hög i rummet och många olika aspekter på frågorna kommer fram under de korta redovisningarna som följer. Under dem har det till exempel visat sig att frågan kring kvinnors ställning är brännande, liksom att det tar tid när man ska vrida utvecklingsarbete från ett välgörenhetsperspektiv till ett rättighetsperspektiv.

    Under eftermiddagen fick också deltagarna också möjlighet till en guidad tur runt i Afrikas huvudstad, där Afrikanska unionen också möts den här veckan.I går kväll besökte en kyrkokör konferensen och gav prov på traditionell etiopisk lovsång, som visade sig vara både högljudd och dramatisk. 

    Ulrika Ramstrand

    9.022736 38.746799

Facebook kommentarer

Genom att kommentera på globalportalen.org accepterar du våra riktlinjer.

Facebook

Kontakta Globalportalen

Tyck till om Globalportalen! Frågor, idéer och kommentarer om webbplatsen globalportalen.org är varmt välkomna:

Adress Globalportalen

Forum Syd
Katarinavägen 20
104 65 Stockholm

Gilla Globalportalen på