Annonser
view counter
view counter
Annons: Camino Magasin
view counter
Annons: Riksdag och departement
view counter
Annons: El Puente
view counter
Annons: Billströmska folkhögskolan
view counter
Annons från Volontärresor
view counter
Annons: Tranås Resebyrå
view counter
Annons från Globala gymnasiet
view counter
Annons: Tidskriften Västsahara
view counter

Sjukvård används som vapen

  • 08 feb 2012
Den syriska regimen bedriver en obeveklig kampanj för att förtrycka både de människor som sårats i demonstrationer, och den medicinska personal som försöker behandla de sårade, enligt uppgifter från Läkare Utan Gränser.
  • En patient får vård på ett sjukhus i Jordanien där vi jobbar. En del av patienterna där kommer från Syrien. Foto: J B Russell

    Vi kan inte arbeta direkt i Syrien men har samlat in vittnesmål från sårade patienter som behandlats utanför landets gränser och från läkare inne i Syrien. De vittnesmål som samlats in, från olika personer från olika delar av landet, pekar på stora brister när det gäller tillgång till akutvård för människor som sårats i samband med det pågående våldet i Syrien.
    – I Syrien idag förföljs både sårade patienter och läkare; de riskerar att bli torterade och arresterade, säger Johan Mast, generalsekreterare för Läkare Utan Gränser.

    Måste respektera sjukvårdens neutralitet

    De flesta sårade vågar inte ta sig till allmänna sjukhus eftersom de är rädda för att bli torterade eller tillfångatagna. När en sårad person läggs in på sjukhus används ibland falska namn för att dölja personens identitet. Läkare ställer ibland en falsk diagnos för att hjälpa skadade att gäcka säkerhetsstyrkorna som söker efter patienter med skador som uppkommit i protester och demonstrationer.
    – Nu är det mycket brådskande och nödvändigt att syriska myndigheter återställer neutraliteten inom sjukvården. Sjukhus måste få vara skyddade områden där sårade patienter kan behandlas utan att bli diskriminerade, där patienter kan gå säkra från att bli utnyttjade och torterade, och där medicinsk personal inte riskerar sina liv för att de följer den medicinska etiken, säger Johan Mast.

    Förstör sjukhus

    Skadade behandlas i stor utsträckning på hemliga kliniker av läkare som försöker fullfölja sin yrkesmässiga övertygelse och plikt att bistå människor med medicinsk vård. Tillfälliga kliniker har upprättats bland annat i lägenheter och på bondgårdar. I så kallade mobila kliniker – enkelt upprättade och tillfälliga hälsocenter – finns enkla operationssalar där man genomför kirurgiska ingrepp. De hygieniska förhållandena är rudimentära och tillgången till bedövningsmedel är dålig. Dessutom anses själva innehavet av läkemedel och basal medicinsk utrustning, såsom gasbindor, vara en brottslig handling.
    – Säkerhetstjänsten angriper och förstör mobila sjukhus. De tar sig in i hus för att leta efter läkemedel och medicinska förnödenheter, säger en läkare som bett att få vara anonym.

    Läkare förföljs

    Säkerhet är den viktigaste frågan för läkare som arbetar i de parallella underjordiska nätverken. Skräcken är ständigt närvarande. Behandling måste ges snabbt då sjukvårdare och patienter hela tiden måste byta uppehållsplats för att undvika upptäckt.
    – Vi förföljs ständigt av säkerhetsstyrkorna, sade en annan läkare. Många läkare som har behandlat skadade patienter på tillfälliga kliniker har gripits och torterats.
    Det är extremt svårt att behandla akuta fall och ge postoperativ vård. Dessutom kan hemlig sjukvårdspersonal inte få blod från centrala blodbanken, som kontrolleras av Syriens försvarsdepartement – den enda blodleverantören i landet.

    Vård i grannländer

    Endast ett fåtal skadade patienter har lyckats fly till grannländer där de kan få rätt sjukvård, om än fördröjd sådan.
    – Jag blev sårad i låret och soldaterna tillfångatog mig, berättar en patient som behandlats av Läkare Utan Gränser. De slog mig i huvudet och på mina sår, men jag lyckades komma undan med hjälp av människor i grannskapet. Till slut hittade jag en sjuksköterska som kunde behandla mig, men utan bedövning.

    Under rådande omständigheter är Läkare Utan Gränsers stöd till syrier i behov av sjukvård begränsat. I flera månader har vi försökt få officiellt tillstånd att arbeta i Syrien, hittills utan framgång. Vi behandlar patienter utanför Syrien och stödjer nätverk av läkare i landet, genom att tillhandahålla läkemedel, medicinsk utrustning samt operations- och blodtransfusionspaket.

    Här kan du se en läkare vittna om situationen i Syrien:

    See video
    34.802075 38.996815

Facebook kommentarer

Genom att kommentera på globalportalen.org accepterar du våra riktlinjer.

Facebook

Kontakta Globalportalen

Tyck till om Globalportalen! Frågor, idéer och kommentarer om webbplatsen globalportalen.org är varmt välkomna:

Adress Globalportalen

Forum Syd
Katarinavägen 20
104 65 Stockholm

Gilla Globalportalen på