
Ingen hållbar utveckling utan kyrkans ledare
Lokal förankring, värderingar och flexibilitet är några viktiga faktorer för att utvecklingssamarbete ska nå resultat. Det skriver Svenska missionsrådet till regeringen som kommentar till arbetet med en ny biståndspolitisk plattform.
Svenska missionsrådet har nu, liksom flera andra organisationer, lämnat synpunkter på regeringens plattform för svensk biståndspolitik.
Andra synpunkter är att utvecklingssamarbete måste stärka människors förmåga att påverka sin situation genom att de organiserar sig och att utvecklingssamarbete blir mer hållbart om det knyts ihop med strategiskt kommunikationsarbete.
- Vi tar upp ett antal faktorer som är nödvändiga för att nå goda resultat i utvecklingssamarbetet, vilket vi sett i vår granskning av utvecklingsinsatser som har genomförts av våra medlemmar och deras samarbetsorganisationer, säger Eva Christina Nilsson, generalsekreterare på Svenska missionsrådet.
I höst lanserar regeringen en ny biståndspolitisk plattform för att förenkla styrningen av biståndet och förtydliga hur och vad svenskt bistånd ska prioritera. Statssekreterare Hanna Hellquist ansvarar för processen och efter uppmaning från organisationer i det civila samhället inbjöd hon till ett möte om plattformen, och startade även en brevlåda dit det går att skicka synpunkter till och med i dag 15 augusti.
Flera andra organisationer har också skickat synpunkter till UD, bland andra Forum Syd. Och ramorganisationerna har skickat ett gemensamt brev som bland annat rekommenderar regeringen att tänka långsiktigt, eftersom fokus på kortsiktiga resultat inte leder till en hållbar utveckling.
Etiketter:
Facebook kommentarer
Genom att kommentera på globalportalen.org accepterar du våra riktlinjer.






