
Fair Trade Forum till Borås
Utställarytan på Fair Trade Forum i Karlstad, Maria Lövström till höger om skärmen. Foto: Therese Skoglund
- Göteborgsföretaget Dem Collective kommer att delta både som utställare och föreläsare. De har lyckats med vad de stora jättarna sa var omöjligt: att skapa snygga, rättvisare kläder till överkomliga priser. Och inte minst att ha koll på allt i klädkedjan, från bomullen till frakt och försäljning, berättar Maria Lövström från Borås Stad.
En hel rad av de största konventionella klädaktörerna har sina svenska huvudkontor i Borås. (T ex ligger Gina Tricot, Hemtext, MQ med flera där). Någon av dem kommer sannolikt att bjudas in till evenemangets diskussioner och debatte. Maria vill inte avslöja några detaljer om forumet än men berättar gärna om inriktningen som börjar ta form:
- Klart för årets program är att första dagen kommer att intrikta sig på kommuner. Vi vill visa fram positiva exempel från kommuner som lyckats som Fairtrade City. Alla kommuner har kommit olika långt i sitt arbete med rättvis och etisk handel och valt olika vägar, och Fair Trade Forum vill skapa möjlighet att mötas och inspireras. Forumets första dag kommer även att erbjuda ett särkilt utbud för skolor.
Under lördagen blir det mer program för allmänheten. Det kommer att hållas många små korta föreläsningar, ett webbsamtal med producenter via storbildskärm, besök från bananodlare samt någon form av musikunderhållning.
Fair Trade Forum arrangeras på olika orter varje år, men Nätverket Rättvis Handel är alltid delaktiga i förarbetet och ramarna för hur det utformas.
På förra årets Fair Trade Forum i Karlstad, kom 4 700 besökare till forumet. Då var det miljöförvaltningen i Karlstad i samarbete med nätverket som stod bakom arrangemanget och Klara Perhamre och Emma Kraft var projektledare.
Johanna Tangnäs
Etiketter:
Facebook kommentarer
Genom att kommentera på globalportalen.org accepterar du våra riktlinjer.






