Annonser
Annons: Tidskriften Västsahara
view counter
view counter
view counter
Annons från Globala gymnasiet
view counter
Annons: El Puente
view counter
Annons: Tranås Resebyrå
view counter
Annons: Riksdag och departement
view counter
Annons: Camino Magasin
view counter
Annons från Volontärresor
view counter
Annons: Billströmska folkhögskolan
view counter

Barnmorskor – nyckeln till lägre mödradödlighet

  • 25 jan 2012
Varje dag dör tusen kvinnor av komplikationer i samband med graviditet eller förlossning. För varje kvinna som dör drabbas tjugo av skador, infektioner och handikapp. Men med riktig vård skulle 75 procent av dödsfallen kunna undvikas.
  • Den stora majoriteten av alla graviditeter och förlossningar förlöper
    utan komplikationer, men 15 procent av fallen riskerar att bli livshotande. Inget stort problem i västvärlden men för en kvinna på den afrikanska landsbygden med många timmars färd till närmsta klinik är situationen allvarlig.

    Kvinnor ej tillgång till sjukvård

    Den främsta orsaken till att så många kvinnor dör i samband med barnafödande är att de inte har tillgång till sjukvård. För medan barnadödligheten kan minskas med hjälp av rent vatten, vaccinationer och mer näringsrik mat krävs helt andra resurser för att få ner mödradödligheten.

    – Mödrahälsa är beroende av sjukvård. Du måste ha ett system där du har en barnmorska på plats som kan stoppa en blödning klockan fyra på morgonen, säger Jerker Liljestrand, läkare och expert på mödrahälsovård i låginkomstländer.

    Förutom utbildade barnmorskor krävs också ett fungerande samarbete mellan vårdcentraler och sjukhus dit barnmorskorna kan skicka kvinnorna om komplikationer tillstöter.

    Illustration: Sara-Mara Söderberg Agentur

    I Afrika får endast 50 procent av kvinnorna hjälp av utbildad förlossningspersonal när de föder. I Asien är siffran 66 procent. Men
    Jerker Liljestrand är positiv inför framtiden och påpekar att mödradödligheten i världen har minskat med en tredjedel de senaste 20 åren.

    – Det tar många år att få en politik som prioriterar barnmorskor. Många länder har inte heller tillräckligt många kvinnor som har gått ut sekundärskolan och som vill jobba på landsbygden. Men nu är det en
    rad länder som gör framsteg, även en del fattiga afrikanska länder, säger Jerker Liljestrand.

    I till exempel Uganda har mödradödligheten minskat med 33 procent
    sedan år 2000. I Zambia är minskningen 22 procent. Bland sorgebarnen finns Afghanistan och Somalia. I Afghanistan löper en kvinna nästan tio procents risk att förr eller senare dö i samband med graviditet eller förlossning.

    För dyrt med förlossningsvård

    Att kvinnor inte får den vård de behöver har också ekonomiska och
    sociala orsaker. För en familj med fem dollar att leva på om dagen är det svårt att skrapa ihop 150 dollar till ett kejsarsnitt. Med tanke på kvinnans svaga ställning i många delar av världen är det inte säkert att familjen prioriterar förlossningsvård.

    Men i till exempel Kambodja, där Jerker Liljestrand sedan några år tillbaka bor och arbetar, har man på tio år ökat andelen kvinnor som föder på sjukhus eller vårdcentral från 11 till 65 procent. Det har man gjort bland annat genom att ge kvinnor värdecheckar som de kan byta mot vård samt att ge vårdcentraler ersättning för varje barn som föds levande.

    Anette Emanuelsson



Facebook kommentarer

Genom att kommentera på globalportalen.org accepterar du våra riktlinjer.

Facebook

Kontakta Globalportalen

Tyck till om Globalportalen! Frågor, idéer och kommentarer om webbplatsen globalportalen.org är varmt välkomna:

Adress Globalportalen

Forum Syd
Katarinavägen 20
104 65 Stockholm

Gilla Globalportalen på