Annonser
Annons: Billströmska folkhögskolan
view counter
Annons: Tranås Resebyrå
view counter
Annons från Globala gymnasiet
view counter
view counter
Annons: Camino Magasin
view counter
view counter
Annons: Riksdag och departement
view counter
Annons: Tidskriften Västsahara
view counter
Annons: El Puente
view counter
Annons från Volontärresor
view counter

Offer är ingen slutstation – Kongos kvinnor lyfts i PMU:s vårkampanj

  • 22 feb 2011
  • Foto: Roger Svanell

    Kongos kvinnor fokuseras nu i PMU:s vårkampanj. Budskapet är: ”Offer är ingen slutstation.” Med omvärldens stöd kan kvinnor som utsatts för sexuellt våld bygga upp en ny framtid. Pengar samlas in till kvinnocentret Dorkas.

    I mars startar PMU:s vårkampanj, med fokus på Kongos kvinnor. Varje år utsätts tusentals kvinnor för sexuellt våld, som ett led i den krigföring som pågår i landet. De brutala övergreppen ger svåra följder för kvinnorna själva, deras familjer och hela samhällen.

    Vid Panzisjukhuset i Bukavu, som drivs av PMU:s samarbetspartner Cepac, får kvinnorna vård, rehabilitering och redskap för att gå vidare i livet.

    Budskapet som förmedlas genom kampanjen, som drivs tillsammans med pingstförsamlingarna, är: "Offer är ingen slutstation."

    – Vi vill visa att det finns ett hopp i dessa kvinnor, att de med vårt stöd själva kan bli förändringsaktörer och bygga upp en ny framtid, säger Elisabeth Hammarberg, kommunikationschef på PMU. För att få ett större genomslag fortsätter vi att lyfta kvinnorna i Kongo också under 2012 och 2013 års vårkampanjer.

    Pengar samlas in till verksamheten vid Dorkas och till vattenförsörjning på Panzisjukhuset.

    Olika opinions- och informationssatsningar genomförs för att skapa engagemang för FN:s millenniemål, kvinnors rättigheter och situationen i Kongo. Kampanjen ska ge en fördjupad insikt om orsakerna bakom det sexuella våldet, såsom fattigdom, ojämlikhet, brist på utbildning och kamp om mineralrika områden där utvinningen går till komponenter i elektronikprodukter i väst.

    Församlingarna uppmuntras att lyfta fram Kongos kvinnor och kampanjen under internationella bönedagen den 4 mars.

    På internationella kvinnodagen den 8 mars håller PMU tillsammans med en rad andra organisationer, ett seminarium om kvinnors situation i Kongo, på Historiska museet i Stockholm. Medverkande är bland andra jämställdhetsminister Nyamko Sabuni.

    – Detta är en fråga som behöver få ett mycket större utrymme såväl hos politiker som hos allmänhet och detta blir ett utmärkt tillfälle att skapa intresse och engagemang för kampanjen, säger Elisabeth Hammarberg.

    Ett kampanjpaket finns tillgängligt för församlingarna, bestående av nyproducerade filmer, trycksaker, affischer och upprop. Temadagar hålls i second hand-butiker och på folkhögskolor, samt mötesbesök i församlingar. Tre insamlingskonserter genomförs också med Mikael Järlestrand, i Malmö, Jönköping och Göteborg.

    -4.038333 21.758664

Facebook kommentarer

Genom att kommentera på globalportalen.org accepterar du våra riktlinjer.

Facebook

Kontakta Globalportalen

Tyck till om Globalportalen! Frågor, idéer och kommentarer om webbplatsen globalportalen.org är varmt välkomna:

Adress Globalportalen

Forum Syd
Katarinavägen 20
104 65 Stockholm

Gilla Globalportalen på