Annonser
Annons: Billströmska folkhögskolan
view counter
Annons: Tranås Resebyrå
view counter
Annons: El Puente
view counter
view counter
Annons: Camino Magasin
view counter
Annons: Tidskriften Västsahara
view counter
Annons från Globala gymnasiet
view counter
view counter
Annons från Volontärresor
view counter
Annons: Riksdag och departement
view counter

Burst my bubble - på EDD

  • Ungdomar måste inkluderas i fredsbyggande arbete och diskussioner om fred och säkerhet. PeaceWorks är övertygade om att ungdomars perspektiv och insatser behövs och drog därför sommaren 2009 igång en kampanj för att påverka EU.

    Burst my bubble- PeaceWorks påverkanskampanj gentemot EU. I samband med PeaceWorks fredsturné sommaren 2009 drog PeaceWorks igång kampanjen "Burst my bubble". Kampanjen turnerade på festivaler runtom i Sverige för lyssna på vad du och andra unga hade att säga till de makthavare som fattar viktiga beslut om insatser i konflikter, fred, utveckling och fredsbyggande arbete.

    De insamlade åsikterna och uppmaningarna har samlats ihop och kommer under garanterat påhittiga former överlämnas till politiker och andra beslutsfattare under EDD (European Development Days) nu i oktober.

    – Ungdomar utgör en stor del av jordens befolkning och är inblandade i och påverkade av konflikter och krig runt om i världen. Trots det saknas ofta ett ungdomsperspektiv på fredsfrågor i fredsdebatten. Det här ser vi som ett problem eftersom vi är övertygade om att alla som påverkas av konflikter måste inkluderas i diskussioner om lösningar för att främja hållbar och långsiktig fred, säger Joëlle Golmann, PeaceWorks generalsekreterare.

    Bakgrunden till kampanjen är arbetet med nätverket PeaceSearchers. I december 2008 samlades ett 50-tal ungdomar på en kursgård vid Rösjön utanför Stockholm för att delta i en konferens arrangerad av PeaceWorks på temat unga och fred. En slutsats av konferensen var att ungdomars fredsbyggande arbete inte får det utrymme och den uppmärksamhet det förtjänar. Det ska vi ändra på genom att samla in och föra fram ett ungdomsperspektiv på fredsfrågor.
    Den 1 juli 2009 tar Sverige över ordförandeskapet i EU. I ett halvår kommer Sverige att ansvara för att driva utvecklingen framåt i viktiga EU-frågor.
    – Som ordförandeland kan Sverige sätta press på de andra EU-länderna när det gäller fred och utveckling. Ska EU använda militära medel för att uppnå fred eller är strukturellt förbyggande arbete lösningen? Vi vill att det senare ska genomsyra politiken och det fredsfrämjande arbetet, säger Joëlle Golmann.
    Kampanjen illustreras av en bubbla, den hinna många upplever finns mellan dem själva, deras åsikter och de som fattar besluten vi alla påverkas av. Det är en bubbla alla som bidrar till kampanjen ska se till att spräcka!

    På bloggen burstmybubble.blogg.se kan du se var fredsturnén 2009 gjorde sina stopp.

    European Development Days 22-24 oktober – ett EU-forum för utveckling

    59.274652336896 18.010711669922

Kom och se den stora finalen av kampanjen under EDD (European Development Days).
Anmäl dig till EDD och kom och se oss överlämna de fler än 1000 åsiktsvykorten som skrivits under sommarens fredsturne till biståndsminister Gunilla Carlsson.

För att engagera dig i PeaceWorks och framtida kampanjer så kan du:

-bli medlem gratis. Som medlem får du våra månadsbrev som innehåller information om vad som händer i organisationen, erbjudande om intressanta kurser och utbyten du kan åka på och mycket annat. Som medlem får du också vår snygga medlemstidning FredAktion.

-kontakta en utav våra lokalgrupperna som finns utspridda i landet. Se här för att se vad som är på gång i de olika lokalgrupperna.

-skriv i vår medlemstidning FredAktion. Berätta din historia och bidra till av skapa en riktig medlemstidning.

-bli kontaktperson för en volontär. PeaceWorks tar emot ett 20-tal volontärer per år och varje volontär har en
kontaktperson här i Sverige. Vill du vara del av ett kulturutbyte på hemmaplan?

Läs mer på vår hemsida www.peaceworks.se

Facebook

Kontakta Globalportalen

Tyck till om Globalportalen! Frågor, idéer och kommentarer om webbplatsen globalportalen.org är varmt välkomna:

Adress Globalportalen

Forum Syd
Katarinavägen 20
104 65 Stockholm

Gilla Globalportalen på