Annonser
Annonsera på Globalportalen? Ring 031-842182
view counter
Annons från Volontärresor
view counter
Annons från Globala gymnasiet
view counter
Annons: Camino Magasin
view counter
Annons: Mänskliga rättigheter
view counter
Annons: MR-dagarna
view counter
Utrikespolitiska Institutets skolsida
view counter
Röda Korsets folkhögskola
view counter
view counter

Nätverket rättvis handel : Alla blogginlägg

Viktiga steg mot en renare smyckesbransch

Ingress: 
I december 2011 publicerade Swedwatch tillsammans med Svenska kyrkan och Fair Trade Center en rapport om smyckesbranschens smutsiga produktionskedja. Rapporten pekade på såväl miljömässiga som sociala problem med den asiatiska guldutvinningen. Nu följer man upp detta med en ny rapport som visar att smyckesföretagen har tagit flera viktiga steg framåt.

I den första rapporten granskades de två största smyckesföretagen i Sverige, Iduna och Smycka. I studien ingick även branschorganisationerna Smycken & Klockor, Guldsmedsmästarnas Riksförbund och Guldsmeds- och Urleverantörernas förening.

Faktaruta: rubrik: 
Mer info

Rekordår för Fairtrade

60.12816118.643501
Ingress: 
År 2012 blev ett rekordår för Fairtrade-märkta varor då försäljningen ökade med 28 procent. Den största ökningen skedde i dagligvaruhandeln där försäljningen ökade med hela 40 procent. Detta visar tydligt att konsumenterna tycker att det är viktigt med rättvis handel och att ställa sociala krav vid butikshyllorna.

Sju av tio köper minst en Fairtrade-produkt i månaden och en majoritet tycker att det är värt att betala några kronor mer för att produkterna skall vara producerade med hänsyn till etik och miljö. Detta visar en ny undersökning från TNS Sifo.

- Ingenting tyder på att trenden skall vända. Kännedomen om Fairtrade fortsätter att öka, förtroendet är högt och köpintentionen är fortsatt stor, säger Morgan Zerne vd för Fairtrade Sverige.

Faktaruta: rubrik: 
Vill du veta mer?

Kuapa Kokoo sänder radio

7.946527-1.023194
Ingress: 
I November 2012 lanserade Kuapa Kokoo ett åtta veckors radioprogram som fungerade som ett sätt att kommunicera viktig information inom kooperativet och nå ut till såväl befintliga och nya medlemmar.

The Hour som programmet heter sänds en timme i veckan, under denna sändning informeras lyssnarna bland annat om Fair Trades roll för kooperativet, om jordbruksfrågor och olika arbetsmetoder.

Programmet fungerar inte enbart som informationskälla utan har även bidragit till att kommunikationsprocessen blivit mycket snabbare.

- Den batteridrivna radion är böndernas bästa vän eftersom de bor långt in i regnskogen och oftast inte har tillgång till el, säger Peter Komla Akortsu från Kuapa Kokoo.

En familj skördar

Fair Trade Beyond 2015: Rättvis handel för fattigdomsminskning

52.40637416.9251681
Ingress: 
Med två år kvar tills FN:s Millenniemål ska vara uppnådda har den globala kampanjen Fair Trade Beyond 2015 inletts. Millenniemålen är de åtta mätbara mål som går ut på ut på att den extrema fattigdomen i världen ska utplånas och att en global hållbar utveckling ska skapas.

Mål nummer åtta handlar om de rika ländernas ansvar för utvecklingen och om att om att öka samarbetet genom en rättvisare handel och effektivare bistånd. FN har nu satt igång arbetet kring ett nytt ramverk för att ersätta millenniemålen efter 2015.

Människor på konferens

Ge bort en fairtrade-märkt ros till alla hjärtans dag

9.14540.489673
Ingress: 
Miljontals rosor säljs i samband med alla hjärtans dag. När du köper en fairtrade-märkt ros skänker du inte bara omtanke till den som du sedan ger rosen till utan även till de som odlat den.

Fairtrade märkningen innebär en tryggare arbetsplats för blomsterodlarna. Något som idag gäller långt ifrån alla. Rapporter från bland annat Fair Trade Center (2011) visar att det fortfarande finns grova problem med arbetsvillkoren på blomsterplantagen i Kenya, Etiopien, Ecuador och Colombia – de länder utanför EU som vi importerar rosor ifrån.

”Vissen blomsterhandel”

Rapporten ”Vissen blomsterhandel” visar bland annat att:

Faktaruta: rubrik: 
Läs mer

Fairtrade City: ett växande koncept

Ingress: 
Fairtrade Sverige lanserade 2006 konceptet Fairtrade City, vilket innebär att en kommun kan ansöka om en diplomering som visar på dess engagemang för rättvis handel och etisk konsumtion. Konceptet kommer ursprungligen från Storbritannien men har spridit sig världen över.

Sedan lanseringen av Fairtrade City i Sverige har hela 52 kommuner runt om i landet diplomerats, allt från Haparanda i norr till Malmö i söder. Över hälften av Sveriges kommuner har tagit upp frågan, och ungefär 20 kommuner arbetar aktivt med frågan idag.

Förra året diplomerades sex kommuner till Fairtrade cities; Fagersta i Västmanland, Härnösand i Ångermanland, Kristinehamn i Värmland, Töreboda i Västergötland, Öckerö i Bohuslän och Östersund i Jämtland.

Fairtradefokus på MR-dagarna i Göteborg

57.697251511.9880356
Ingress: 
Den 12-13 november kommer Mänskliga Rättighetsdagarna för första gången att gå av stapeln i Göteborg. Det blir två dagar på Svenska Mässan med seminarier om allt från kastlösa i Indien, arbetsvillkor och flyktingbarns rättigheter till framtidens städer och tio steg för att motverka rasism.

Mänskliga Rättighetsdagarna är Nordens största mötesplats för kunskapsinhämtning och debatt om mänskliga rättigheter. Bland årets 150 programpunkter och 85 utställare finns bland annat Svenska Kyrkan och Fairtrade Sverige med. Alla deltar i MR-dagarna med syftet att höja kunskapen om de mänskliga rättigheterna och att ge praktiska verktyg för att rättigheterna ska efterlevas.

"Folk gör pilgrimsresor till Garstang"

53.903027-2.772196
Ingress: 
En pionjär inom fair trade-rörelsen, Bruce Crowther, var en föreläsarna på Fair Trade Forum i Borås. Engelsmannen är grundaren av Fairtrade City-konceptet som spridits över hela världen.

Under ett seminarium på lördagen berättade Bruce Crowther historien om Garstang som är världens första Fairtrade City. Konceptet blev snabbt populärt och idag finns det över 1100 Fairtrade Cities i över 20 länder. Efter föreläsningen stannar Bruce Crowther kvar och lyssnar på föredrag och pratar med folk. Många kommer fram och ställer frågor, skakar hand och ber om råd. Bruce Crowther tar sig tid och delar med sig av sina erfarenheter på brittisk engelska.

Årets Fair Trade Forum är igång!

57.72103512.939819
Ingress: 
Just nu pågår Fair Trade Forum på högskolan i Borås. Under två dagar visar ett trettiotal utställare sina fair trade-produkter och sprider information till nyfikna besökare.

Sveriges största årliga mötesplats för rättvis handel, Fair Trade Forum, bjuder under fredagen och lördagen på föreläsningar, provsmakningar, modevisningar och workshops. Bland annat visar Fredrik Gertten sin senaste film ”Big boys gone bananas”. Besökarna kan även möta och lyssna till både kakao- och bananodlare.
 
En av de som jobbat lokalt i Borås med forumet är Anders Hjort.

Sveriges största årliga mötesplats för rättvis handel

Programmet färdigt för årets rättvisaste forum

57.72103512.939819
Ingress: 
Nu är programmet för Fair Trade Forum, Sveriges största årliga mötesplats för etisk och rättvis handel, färdigt. Det blir fullspäckade dagar med både grundläggande och mer avancerade föreläsningar om Fair Trade, producentbesök, choklad- och kaffeprovning och förstås många tillfällen att mingla och besöka utställarnas montrar.

Årets forum äger rum i Borås och är en händelse som engagerar såväl allmänhet som återförsäljare, importörer och producenter. Eftersom Borås med omnejd är känt för textil och sömnad så kommer årets tema att ha anknytning till den textila branschen. Under Fair Trade Forum bjuds det på intressanta föreläsningar, provsmakningar, modevisningar och workshops.

Kontakta Globalportalen

Tyck till om Globalportalen! Frågor, idéer och kommentarer om webbplatsen globalportalen.org är varmt välkomna:

Adress Globalportalen

Forum Syd
Katarinavägen 20
104 65 Stockholm

Följ Globalportalen på