Annonser
Annons: Mänskliga rättigheter
view counter
Annons: Camino Magasin
view counter
Annons från Globala gymnasiet
view counter
Annons från Volontärresor
view counter
Röda Korsets folkhögskola
view counter
Annonsera på Globalportalen? Ring 031-842182
view counter
Utrikespolitiska Institutets skolsida
view counter
view counter

Katastrofstöd till flyktingar i gästfritt Liberia

27 mar 2011

  • Omkring 70 000 människor från Elfenbenskusten har flytt till Liberia sedan slutet av november. Liberianerna är mycket gästfria trots mat- och vattenbrist. Hela världen, Svenska kyrkans internationella arbete stöder flyktingarna med vatten, sanitet, krisbearbetning och hjälp att komma igång med grönsaksodling.

    Våldet i Elfenbenskusten blir allt värre. Det har fått människor att i desperation fly över gränsen till Liberia. Många av dem har vandrat i flera dagar för att komma över gränsen. En del har inte fått tillräckligt med mat och vatten under flykten och är utmattade.

    Liberianer delar med sig
    Väl i Liberia har de blivit mottagna med stor gästfrihet av lokalbefolkningen. Männniskor delar det de har trots att de själva har brist på både mat och vatten:

    - Minnena från när flyktingströmmen gick åt andra hållet, och liberianerna var tvungna att fly på grund av inbördeskriget, är ännu mycket levande i Liberia, säger Anna Andersmark som är ansvarig för Svenska kyrkan biståndsarbete  i Liberia.

    Viktigt med mötesplatser
    Svenska kyrkans internationella arbete är en del av ACT-alliansen som har många samarbetspartner i Liberia.  ACT-alliansen bidrar med mat, vatten, sanitet och tak över huvudet men också annat:

    - Det är viktigt att skapa mötesplatser, meningsfulla aktiviteter och ge utrymme för människor att dela erfarenheter med andra. På så sätt kan människor bättre förstå sina egna fysiska och känslomässiga reaktioner i den svåra flyktingsituation som de befinner sig i, säger Anna Andersmark.

    Människor ska inse sin egen styrka
    Svenska kyrkans internationella arbete har särskild kompetens när det gäller just psykosocialt mottagande för människor i krigssituationer. Och personal från Svenska kyrkan har hjälpt till att organisera stödet:

    - Det psykosociala arbetet handlar om att hjälpa människor att skapa rutiner och ordning i kaos och få människor att inse vilka styrkor de har så att de kan bygga vidare på dem, säger Anna Andersmark.

    Hjälper människor bearbeta trauman
    Den lutherska kyrkan i Liberia är en av ACT-alliansens partner. Efter kriget har kyrkan specialiserat sig på att hjälpa människor bearbeta trauman på grupp- och samhällsnivå. Tillsammans med de drabbade arbetar kyrkans ledare också med att förebygga konflikter och bygga fred.

    Kyrkan arbetar också normalt sett med rådgivning och stöd till bönder i Liberia. Nu deltar de i arbetet med att stödja flyktingarna. Kyrkan delar också ut förnödenheter: madrasser, filtar, kokkärl, tvål, hinkar och myggnät och annat som flyktingarna behöver.

    200 000 på flykt i Elfenbenskusten
    Både flyktingar och bofasta i åtta byar får också hjälp att komma igång med grönsaksodling.

    Det var efter valet den 28 november som våld och oroligheter bröt ut i Elfenbenskusten. Det har också lett till att omkring 200 000 människor nu är flyktingar i sitt eget land.

     

    6.428055 -9.429499

Etiketter:

Facebook

Kontakta Globalportalen

Tyck till om Globalportalen! Frågor, idéer och kommentarer om webbplatsen globalportalen.org är varmt välkomna:

Adress Globalportalen

Forum Syd
Katarinavägen 20
104 65 Stockholm

Följ Globalportalen på