EU:s utrikesförvaltning - så påverkar den utvecklingspolitiken
-
14 mar 2011
-
EU har en ny utrikesförvaltning, European External Action Service, som har skapats genom Lissabonfördraget och som ska sköta unionens gemensamma utrikes- och säkerhetspolitik.
Syftet med Lissabonfördraget är att göra utrikespolitiken mer samordnad, ge medlemsländerna en enad röst utåt samt stärka EU:s inflytande på den internationella scenen. För att åstadkomma detta skapades därför en ny utrikesministerpost, EU:s höga representant för utrikesfrågor och säkerhetspolitik, och det är under denne som den nya utrikesförvaltningen lyder.
Reformen har konsekvenser för EU:s utvecklingspolitik då utrikesförvaltningen nu delar ansvaret för utvecklingssamarbetet med EU-kommissionen. Det finns både potentiella möjligheter och risker med denna förändring. En farhåga är att fattigdomsbekämpning får stå åt sidan för mer högprioriterade frågor som säkerhet. CONCORD Sverige har tagit fram ett faktablad om den nya utrikesförvaltningen och vad den kan komma att innebära för utvecklingspolitiken.







