Constance får skörd trots den kraftiga torkan
-
10 okt 2011
-
-0.023559 37.906193
KENYA: Trots den allvarliga torkan kan Constance Tuva skörda på sin odlingsmark. Med hjälp av ActionAid har hon fått ett bevattningssystem på sin odling och behöver inte längre vänta på att det ska regna.
Constance Tuva är medlem i Kuluhiro Support Group, som ger stöd åt kvinnor och män som lever med HIV och AIDS. Constance är själv HIV-positiv.
ActionAid finansierar ett bevattningsprojekt som har gett gruppen rör och pumpar så att de kan få vatten till sina odlingar från den närliggande floden. Det gör att Constance klarar sig under den nuvarande torkan.
Constance har en fjärdedels hektar mark, där hon odlar majs och grönkål. Många bönder har misslyckats med sin skörd i år, men Constance och de andra gruppmedlemmarna har lyckats.
- Innan vi hade ett bevattningssystem fick vi lita på regnet. Kom det inget regn kunde vi inte göra annat än vänta.
Men nu kan jag vara säker på att det jag odlar kommer att växa, säger Constance Tuva.
Projektet kommer att pågå i tre år. Efter det kommer gruppmedlemmarna förhoppningsvis att ha en så pass stor inkomst från sitt jordbruk att de tillsammans kan betala för bränslet till bevattningssystemet.







