Annonser
view counter
Annons: Mänskliga rättigheter
view counter
Annons: PeaceWorks
view counter
Annons från Globala gymnasiet
view counter
Annonsera på Globalportalen? Ring 031-842182
view counter
Annons: MR-dagarna
view counter
Annons: Camino Magasin
view counter
Utrikespolitiska Institutets skolsida
view counter
Röda Korsets folkhögskola
view counter
view counter
Annons från Volontärresor
view counter

Emy har planerat Sydafrikakurs

19 aug 2011
  • Den 22 augusti startar en Sydafrikakurs med tema Demokrati och rättigheter på Färnebo folkhögskola. Emy Åstrand har varit med och planerat kursen. Hon gick själv en Sydafrikakurs på skolan 2006-2007. Förutom att studera demokrati och rättigheter kommer de som går kursen få chans att delta i kampanjen Rättvis Vinhandel.

    Du har varit med och planerat Sydafrikakursen. Varför tycker du att man ska gå kursen?
    De som går kursen får pröva att arbeta tillsammans med andra för att skapa förändring så att de kan jobba vidare med saker som de tycker är viktigt, även efter kursen. Emy säger att hon det var viktigt för henne att se styrkan med att gå samman och arbeta för något och hon tänker att de som går den här Sydafrikakursen kommer få lära mer om det: 
    – Jag saknade det innan jag gick Färnebo, alltså vetskapen om att det är bra sätt att förändra på. Genom kursen kan de få nya intryck och nya perspektiv på hur man kan leva sitt liv, både genom tiden på skolan och resan i Sydafrika.  

    Varför är demokrati och rättigheter ett intressant tema för kursen? 
    Kursen kommer studera mycket om demokratifrågor, förklarar Emy. De kommer både jobba med det i gruppen men också koppla det till demokrati som samhällsfenomen. De kommer lära sig om hur det går att arbeta för ett demokratiskt samhälle och hur människor gör det, både i Sverige och i Sydafrika. Kursen tar också upp olika jämlikhetsfrågor. De som går kursen kommer lära mer om hur olika människor har olika förutsättningar att göra sin röst hörd beroende på vilka de är. Det är kopplat till demokrati, säger Emy. Det kan finnas strukturer i samhället som påverkar, t.ex. rasism, ojämställdhet mellan män och kvinnor eller ekonomiska strukturer.  Vart i världen man lever påverkar ju också, fortsätter Emy.

    Kursen reser till Sydafrika – varför är det intressant att resa dit om man studerar demokrati och rättigheter? - Det första jag tänker på är att Sydafrika har en lång historia av ett rasistiskt system genom Apartheid. Apartheidsystemet var ett väldigt tydligt exempel på att förutsättningarna är olika beroende på vem man är. Det berodde helt på vilken hudfärg man hade hur man blev behandlad. Emy menar att även vilket kön en människa har kan påverka dens möjligheter; skola, jobb, vad man kan göra på fritiden osv. Allt det där påverkar individen men det syns också i hela samhället. Hela grupper av människor kan ha olika förutsättningar genom att det finns sådana strukturer. I Sydafrika märks det fortfarande att Apartheid fanns där för drygt 20 år sen. Det är fortfarande stor skillnad mellan rika och fattiga i landet. Vem som är rik och vem som är fattig ekonomiskt hänger fortfarande mycket ihop med vad man har för hudfärg.  

    Hur arbetar folk med de här frågorna i Sydafrika?
    I Sydafrika finns många organisationer som arbetar med olika frågor, t.ex.  hiv och aids, feministiska organisationer, antirasisitiska organisationer och organisationer som arbetar mot diskriminering. Eftersom att apartheidsystemet påverkat samhället så mycket finns en vana vid att organisera sig för att kräva sina rättigheter och det märks i Sydafrika . Folk tror på att det går att förändra, om det finns problem som behöver lösas de sitter inte bara och väntar utan organiserar sig. Det kan vara i frågor från smått till stort – att skaffa rent vatten i bostadsområdet eller kräva rättigheter för de många människor i Sydafrika som lever med hiv.

    -Det finns en levande och aktiv politisk diskussion som förs organisationer men också i vardagssamhällen, i familjen, bland kompisar, på bussen, säger Emy och fortsätter: ”Det finns en vilja till att vara aktiv i hur samhället formas, mer än vad jag ser i Sverige. Det hänger säkert ihop med att det är ganska nyss som Sydafrika blivit en demokrati och Sydafrikas nuvarande konstitution skrevs för ca 20 år sen. Den bygger till stor del på samtal som motståndsrörelsen hade med människor under apartheidtiden om hur de ville att det Sydafrikanska samhället skulle vara när apartheid inte fanns.  

    Hur kommer kursen samarbeta med Rättvis vinhandel kampanjen? Kampanjen Rättvis Vinhandel uppmanar konsumenter i Sverige att ta ställning för att alla som producerar det vin de dricker ska ha schyssta levnads- och arbetsvillkor. Kampanjen uppmanar också Systembolaget och svenska vinimportörer att ta sitt ansvar. Skolans samarbetspartner Sikhula Sonkhe och huvudorganisationerna Afrikagrupperna och Latinamerikagrupperna står bakom kampanjen.

    Under praktiken som kursdeltagarna gör under resan kommer de vara hos Sikhula Sonkhe, en fackförening som kämpar för lantarbetares rättigheter och kommer då lära om deras situation. I Sverige kommer de kunna vara med i kampanjens aktiviteter under efterarbete. Genom att delta i kampanjen får de lära sig om hur man når ut med ett budskap, hur man mobiliserar människor och hur samarbeten mellan olika organisationer kan fungera, både i Sverige och i Sydafrika. Kursdeltagarna kommer också få chans att lära sig mer om Afrikagruppernas och Latinamerikagruppernas solidaritetsarbete och om fackligt arbete.

    Vad har varit viktigast för dig med att ha gått en Sydafrikakurs på Färnebo folkhögskola?
    -Jag har träffat människor som blivit mina vänner och som är viktiga i mitt liv. Jag har hittat ett sammanhang där jag kan arbeta för förändring av orättvisor i Sverige och världen. Genom det har jag fått utlopp för någon sorts frustration över att saker inte är som de borde vara, säger Emy Åstrand.

    -30.559482 22.937506

Facebook

Facebook kommentarer

Genom att kommentera på globalportalen.org accepterar du våra riktlinjer.

Kontakta Globalportalen

Tyck till om Globalportalen! Frågor, idéer och kommentarer om webbplatsen globalportalen.org är varmt välkomna:

Adress Globalportalen

Forum Syd
Katarinavägen 20
104 65 Stockholm

Följ Globalportalen på